Onderzoek | Rundvee

Deens onderzoek: geen relatie tussen Bovaer en sterfte

Onderzoekers van de Deense universiteit van Aarhus vinden geen aanwijzing dat Bovaer leidt tot meer rundersterfte of een lagere melkproductie. Wel zagen zij veranderingen in de samenstelling van de melk.

Het onderzoek begon nadat Deense melkveehouders meldden dat koeien gezondheidsproblemen kregen na gebruik van Bovaer. Het middel is in Denemarken sinds 1 oktober 2025 verplicht om de methaanuitstoot van runderen te beperken.

De studie op 73 melkveebedrijven toont geen verband aan tussen Bovaer en ziekte, sterfte of productiedaling. Onderzoeker Niels Basian Kristensen zegt tegen VILT dat de beschikbare data geen duidelijk effect laten zien. Tegelijk benadrukt hij dat daarmee niet is bewezen dat er géén probleem is.

Volgens Kristensen verschillen de onderzochte bedrijven sterk en zijn niet alle praktijkervaringen goed zichtbaar in de gegevens. Koeien die ziek waren maar geen medicatie kregen, staan in de registers bijvoorbeeld als gezond.

Ook kent het onderzoek beperkingen. Het beslaat slechts drie maanden en is uitgevoerd op bedrijven waar Bovaer al werd gebruikt. Een controlegroep waarin kuddes vóór, tijdens en na invoering van het middel zijn gevolgd, ontbreekt.

Meer over:
OnderzoekRundvee
Deel dit bericht: